Cerkiew p.w.Przemienienia Pańskiego w Czerteżu.

Kierując się w stronę Sanoka mijamy wieś Czerteż, to tu znajdziemy malowniczo położoną cerkiew.Niestety mimo wielu prób skontaktowania się z osobą, która opiekuje się tym sakralnym unikatem, nie udało nam się wejść na teren przy cerkiewny. 
Z za wysokiego płota widać tylko kawałek cerkwi. Niektóre zdjęcia robiłam z wyłomu w murze cerkiewnej furty inaczej się nie dało. 
Cerkiew ta należy do grekokatolików. Jest p.w.Przemienienia Pańskiego, powstała w XIV wieku.Otoczona jest drewnianym płotkiem, zakończonym masywną furtką. Dach tej cerkwi kryty jest gontem, a kopuła nad nawą główną zakończona jest niewielką sygnaturką, na szczycie której znajdziemy cerkiewny krzyż. 
Cerkiew ta kiedyś należała do Bojków, dlatego mówi się o niej, że jest typu bojkowskiego.Tak naprawdę nie wiadomo ile cerkwi stało w tym miejscu przed tą. Ta obecna pochodzi z I połowy XVIII w. 
Reklamy

6 uwag do wpisu “Cerkiew p.w.Przemienienia Pańskiego w Czerteżu.

  1. Dobrze, że płot nie był zbyt wysoki i mogłaś choć trochę uchwycić. Cerkiew jest piękna, ale interesuje mnie pochodzenie nazwy wioski- Czerteż.
    Serdeczności.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s