Święto Chleba w Staszowie.

Postanowiliśmy pojechać do Staszowa na 
odbywające się tam Święto Chleba.
Na rozpoczęcie zagrała orkiestra. 

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w tak z organizowanym Święcie Chleba, zwanym inaczej Dożynkami. Mogliśmy podziwiać pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Zorganizowano różne atrakcje np. Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Gościem wieczoru był Marcin Daniec. 
Jororzy mieli ciężki „orzech ” do zgryzienia wszystkie wieńce były bardzo piękne. Ja osobiście miałabym ciężko wybrać, który jest najpiękniejszy. Nam podobał się ten przypominający ” koguta „, a może to była słomiana kura. 
Dożynki bardzo często nazywane są Świętem Plonów. A takim możemy nazywać także winogrona.Także w jednym z wiency zobaczyliśmy winogrona leżące tuż obok chleba. Chlebusiów było tutaj mnóstwo jakie kto chciał. 
Na dożynkowych wieńcach były różnorakie zboża, ale również piękne polne kwiaty. Niektóre przystrojono w same gałązki bukszpanu, inne zaś kwiatami słonecznika. 
O znajdującym się tam chlebie poświęcę osobny post, tak samo będzie z wioską dymarską, którą urządzono na tym święcie. Marcin Daniec będzie jako ostatni. cdn…
Reklamy

7 uwag do wpisu “Święto Chleba w Staszowie.

  1. Nigdy nie byłam na dożynkach, choć o tych ludowych zwyczajach wiem bardzo dużo. Kiedyś w swoim gabinecie miałam piękny wieniec dożynkowy, który sprezentował jakiś dygnitarz. Niestety, po roku wieniec się pokruszył i tylko był problem, jak to wszystko posprzątać;)
    Serdecznie pozdrawiam.
    P.S. Nie przepadam za Dańcem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s