Krasiczyn-zamek Sapiehów.

Krasiczyn przepięknie położona wieś to tu znajduje się unikatowy pałac należący niegdyś do Sapiehów.

Wieś swoją nazwę wzięła od nazwiska Krasicki. To oni postawili tu swój pierwszy zamek, a właściwie budowlę obronną. Pałac jest ciekawą budowlą jako jeden z nielicznych ma cztery baszty o nazwach: Królewska, Boska, Szlachecka i Papieska. W baszcie Boskiej mieści się kaplica a pod nią krypta z prochami ostatnich właścicieli Krasiczyna.

Ściany zewnętrzne zamku zwieńczone są sgraffitami. Właśnie te sgraffita urzekły nas najbardziej. W zamku niegdyś zamieszkiwali królowie np: Zygmunt III Waza. Po śmierci ostatniego z Krasickich zamek zmieniał właścicieli jak rękawiczki. Byli nimi m.in: Tarłowie, Potoccy czy Pnińscy,ale to ostatni z nich Sapiehowie przyczynili się do tego jak wygląda dziś. Niestety nie zostało nic z wyposażenia zamkowego wszystko zostało zniszczone przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Do zamku wiódł zwodzony most. Teraz zamiast niego przechodzimy kamienną kładką. To była wyśmienita pogoda na zwiedzanie zamku. Świeciło słońce, a właściwie prażyło.


Reklamy

8 uwag do wpisu “Krasiczyn-zamek Sapiehów.

  1. Piękny zamek, a sgraffita wspaniałe i pięknie ozdabiają budowlę. Niestety, po wojnie meble, obrazy, rzeźby zostały rozkradzione w wielu pałacach i zamkach.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s