Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu.

Tuż niedaleko sandomierskiego zamku leży przepiękny i bardzo malowniczo położony kościół Św. Jakuba. Kościół ten jest gotycką budowlą z romańskimi elementami. Nie ma w nim tak gdzie indziej wszech obecnych sztukaterii. 

Już z daleka widać dach świątyni. To świątynia klasztorna opiekują się nią ojcowie Dominikanie. Jej budowa rozpoczęła się w 1238 roku. Fundatorką tej świątyni była polska księżniczka Adelajda. Wewnątrz możemy zobaczyć kamienny nagrobek Adelajdy. Wzgórze na którym zniesiono klasztor i kościół nazywane jest Świętojakubowym.
 

Uwielbiam świątynie mające skromne wyposażenie. A ta ma wręcz ubogie wyposażenie. Surowość ścian dopełnia całości.

Kościół Św. Jakuba jest pierwszą świątynią wzniesioną w ówczesnym czasie z cegły. To świątynia orientowana zbudowana na planie trójnawowej bazyliki. Nie ma w niej transeptu za to jest wydłużone prezbiterium. Połączono tu dwa style romański i gotycki. Romańskie są długie wąskie okna, a gotyckie jest sklepienie.
Świątynia oraz klasztor mają charakter obronny. Kościół Św. Jakuba jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej. 
 

Kościół jest najstarszą świątynią w Sandomierzu. Z tą budowlą sakralną związanych jest kilka legend m.in: ta o Wzgórzu Salve Regina. W Sandomierzu jest tajemnicze wzgórze o nazwie Salve Regina. Podobno jest to kurhan grzebalny, usypany na wzór tego w Krakowie.Podobno usypał go byk, który był hodowany w klasztorze. Legenda mówi, że Mongołowie wybili znaczną część zakonników i ów byk chciał się zemścić za tą męczeńską śmierć. Pognał za Mongołami chcąc się na nich zemścić.Niestety nie dogonił ich w miejscu gdzie się zatrzymał kopytami usypał ów kopiec a na jego szczycie wyrył napis ” Salve Regina ” czyli „Witaj Królowo”. Czy to jest prawda nie wiadomo.
Reklamy

15 uwag do wpisu “Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu.

 1. Zazdroszczę tej wizyty w Sandomierzu, to przepiękne miasto. Kościół jest bardzo malowniczy, ślicznie oddałaś jego klimat na zdjęciach. A niedaleko znajduje się przepiękny Wąwóz Królowej Jadwigi, najlepszy na letnie upały. Pozdrawiam!

  Polubienie

 2. What a beautiful church! Thank you for showing the inside as well. The ceilings are stunning.
  I will have to look up on the map where Sandomierz is.
  I didn't know that Poland had a princess Adelaide.
  I love the fact that the interior is quite simple. I mean not opulent. Christ was born in a stable and probably would't need much opulence.
  Thank you for visiting me already,
  greetings from Spain,
  Lisca

  Polubienie

 3. Prawdziwa perełka. Kościół na Twoich zdjęciach wygląda cudownie. Bardzo lubię takie surowe wnętrza. Niestety w Sandomierzu jeszcze nie byłam, ale chyba najwyższy czas nadrobić zaległości 🙂
  Pozdrawiam cieplutko :)))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s