Freski z krzeszowskiego mauzoleum.

Dzisiejszy post jest poświęcony freskom znajdującym się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów. Malowidła te są autorstwa Michała Willmanna. Ten barokowy malarz wiele lat spędził właśnie w Krzeszowie, malując te piękne arcydzieła. W krzeszowskim kompleksie maryjnym jest jeszcze kilka jego dzieł.

 

Zadzierając głowę do góry podziwialiśmy te piękne malowidła i kunszt malarski Willmanna, nie bez kozery nazywany jest śląskim Rembrandtem.

 

Zastanawialiśmy się nad tym jak Willmann malował  swoje freski na kopule mauzoleum, patrząc z dołu to ta kopuła jest bardzo wysoko.

 

Te malowidła są przepiękne, ta przejrzystość kolorów. Duże witrażowe okna sprawiają, że do tego unikatowego mauzoleum wpada bardzo dużo światła, czyniąc to miejsce jasnym i przejrzystym.

 

Nie razi tak bardzo wszech ogarniająca barokizacja, czyli mnóstwo złoceń i sztukaterii.

Reklamy

10 uwag do wpisu “Freski z krzeszowskiego mauzoleum.

 1. Freski robią wrażenie. Cały kompleks krzeszowski to jedno wielkie dzieło sztuki. Wycieczka do Krzeszowa jest wielkim przeżyciem. Niedawno byłem po raz drugi i wygląda to jeszcze ładniej po jego odnowieniu.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 2. It is mind boggling to think of the hours and years it took to do all of those friezes, sculptures and paintings throughout the church. It is gorgeous and sososo ornate. So much gold. Lovely.

  Polubienie

 3. Myślę, że nawet ci, którzy „nie lubią” baroku, przyznają, że tutaj mamy do czynienia z bardzo spójnym i konsekwentnie realizowanym dziełem. Wszystkie elementy idealnie pasują, tworzą spójną całość – malowidła, rzeźby, sztukaterie, to wszystko w baroku realizowało konkretny program ideowy, było przemyślane. Owszem, nie ma tu prostoty, nie znajdzie się minimalizmu – po prostu inny styl, inna wyobraźnia artysty, inne poczucie piękna tamtej epoki. Ja od niedawna uczę się właśnie doceniać barok i lepiej go rozumieć. Dziękuję za ciekawy wpis! Serdecznie pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 4. Freski są przepiękne. Warto odwiedzić to miejsce.
  Bardzo dziękuję Ci za polecenie ważnych dla mnie stron.
  Blog Szmaragdowy znika, bo nie jest to witryna dla fotografii, miejsca na zdjęcia jest bardzo mało i wrzucałam je kodem HTML. Teraz zamknęli Picasa i muszę znaleźć inną życzliwą witrynę.
  Pozdrawiam serdecznie..:-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s