Krakowski Barbakan.

Wpis ten jest początkiem nowej przygody, w nowym dla mnie miejscu. Zapraszam w podróż po Urokliwych Miejscach. Swoją podróż po nich zaczynam od Krakowskiego Barbakanu, to on jest pierwszym punktem który widzimy po wejściu na Planty od strony Ulicy Floriańskiej. Ta gotycka budowla jest pozostałością po nie istniejących już murach obronnych. Przez mieszkańców nazywana jest rondlem, z lotu ptaka przypomina rondel. Dla mnie było to coś nowego nazywać Barbakan „rondlem”.

 

Ten Kraków jest najpiękniejszy, taki chciałabym zachować we wspomnieniach. Podróż po Krakowie zaczynam od Ulicy Floriańskiej, to tutaj przechodzę przez jej Bramę i znajduję się na przeciw Barbakanu. Niegdyś Barbakan był pierwszą flanką obrony przed najeźdźcą.

Barbakan zbudowano w latach 1498 – 1499, co jak na owe czasy było szybką budową, a jego zleceniodawcą był król Jan Olbracht. Fenomen Barbakanu jest taki, że nigdy nie został zdobyty.

Zapraszam w to moje magiczne miasto, jakim jest Kraków, będę we wspomnieniach na łamach bloga wracać do tego unikatowego miasta.

Reklamy

10 uwag do wpisu “Krakowski Barbakan.

 1. Akurat co fo rondla to jest tak że naczynie kuchenne przejęło nazwę po tych renesansowych konstrukcjach. Fsktycznie nigdy zdobywany nie był, w czasach swojej świetności gdy Rzeczpospolita była imperium nikomu nawet w marzeniwch nie przyszło dogłowy jego zdobywanie, a gdy Minęły stulecia a wraz z nimi przeminęła chwała Obojga Narodów już nikomu do głowy nie przyszło by się w nim bronić…

  Polubienie

 2. Pomysł jak najbardziej godny kontynuacji – takie krakowskie wycieczki.
  I rzeczywiście nazwa może się teraz wydawać dziwaczna, ale nie wynika z zamiłowania do naczyń kuchennych 😉 tylko – jak wyczerpująco objaśnił powyżej Maciej – było właśnie odwrotnie. Jest francuskie słowo „rondeau” i cała rodzina słów i znaczeń stąd wynikłych – a oznaczających jakieś koliste konstrukcje, materialne (rondo jako konstrukcja, a także rondel) lub nie – rondo jako kształt utworu muzycznego.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 3. Nazwa rondel nie pasuje mi do Barbakanu. Wiem że tak mówią rodowici krakowianie, ale ja tej nazwy nie lubię.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s