Lampy Naftowe – Cuda Techniki…

Krosno, Gorlice, Jasło, to miejscowości z którymi związany był bohater mojej wcześniejszej zagadki, bo oczywiście mowa o Ignacym Łukasiewiczu. Co mnie zwabiło do Krosna, to oczywiście lampy naftowe oraz historia tej pierwszej.


Stoi ona na honorowym miejscu w miejscowym muzeum od niej zaczyna się pokaźna kolekcja lamp naftowych. W szklanej gablocie tuż obok niej pierwsza książka, którą napisano o produkcji nafty. Wynalazek Łukasiewicza i Zeha, rozpowszechnił naftę. Zgłosili swój wynalazek w ówczesnym Urzędzie Patentowym znajdującym się w Wiedniu. Patent uzyskali 2.XII.1853 roku. Fragment orzeczenia brzmi tak:
„…Ropa naftowa tak w drodze chemicznej oczyszczona (…) nadaje się do bezpośredniego użycia dla celów technicznych…”

Dopiero po jakimś czasie ich wynalazek wszedł do powszechnego użycia. Stało się to wtedy gdy Łukasiewicz przybył na Podkarpacie. Osiedlił się niedaleko Gorlic, kupuje tutaj niewielki majątek Chorodówka. Nadal pracował nad technologią oczyszczania ropy, nadal tą technologię ulepszając. Swoją lampę podarował gorlickim blacharzom, w ten sposób powstała pierwsza uliczna lampa ( a był to 1854 rok ).Początkowo Łukasiewicz oczyszczał ropę w aptece w której pracował jako farmaceuta. W tamtym czasie był znany jako filantrop. Pomagał mieszkańcom Gorlic, ale nie tylko im. W 1856 roku zawiązuje spółkę z miejscowym właścicielem ziemskim. Koło Jasła powstaje pierwsza przemysłowa destylarnia ropy naftowej w ówczesnej Polsce. Nadal prowadził aptekę w Jaśle. Wszystko zaczęło się od małej przenośnej lampki.


Przez lata zmieniał się wygląd samej lampy naftowej. Przestała być tylko przemysłową, a stała się bardziej użytkowa. Weszła również pod „strzechy”. Można ją było znaleźć w mieszczańskich domach, ale nie tylko.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Lampy Naftowe – Cuda Techniki…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s